Pánevní dno je posvátná mísa každé ženy. Občas o něm mluvíme odtažitě jako o “spodku” nebo “tam dole” nebo dokonce “podvozku”. Faktem ale je, že jeho pohoda nebo nepohoda má zásadní vliv na kvalitu ženského života, a to nejenom pokud jde o inkontinenci, ale taky o fyzickou aktivitu, sex a dokonce i míru sebevědomí a to, jak dobře se cítíme ve svém těle.
Pokud se někde otevře debata o pánevním dnu, drvivá většina témat se točí kolem jeho posilování. Samozřejmě, silné pánevní dno má nesporné výhody a je určitě dobré vědět, jak toho docílit. Naštěstí, dnes už snad nikdo neradí přerušovat močení, nebo vtahovat pochvu, ale i tak je každá žena motivována k tomu, aby cvičila a posilovala své pánevní dno.
Možná je překvapením, že táto nepochybně dobře míněná rada není vhodná pro každou ženu. Mnohé z nás totiž mají svalstvo pánevního dna stažené a naopak ho potřebují uvolnit.
Které ženy mají pravděpodobně pánevní dno stažené?
- sportovkyně, ženy které pravidelně aktivně cvičí nebo dělají těžkou fyzickou práci
- vrcholové manažerky, ženy ve vedoucích pozicích s hromadou povinností a neustále ve stresu
- ženy, které se v důsledku traumatu stáhnou do sebe (potrat, sexuální násilí, problémy v partnerství)
Pánevní dno může být v napětí i v situacích, kdy neustále vtahujeme bříško, abychom vypadaly štíhlejší. Pokud dýcháme tak, že břišní svaly při nádechu napneme a při výdechu stáhneme. Prostě hromada fitness doporučení nám pomůže k hezčí postavě, ale pánevní dno nebude úplně nadšené.
Jak poznáte, že máte stažené pánevní dno? Můžete cítit nepříjemný diskomfort při chůzi, běhu, cvičení. Stažené svaly způsobí, že chodíte často čůrat, protože močový měchýř utlačuje děloha a tlusté střevo. Můžete mít bolesti při sexu a problém dosáhnout orgasmus. Taky můžete mít problém otěhotnět nebo donosit miminko.
Jak je to vlastně v těhotenství? Mám posilovat, nebo uvolňovat?
Těhotenství je chráněné období, kdy se obecně doporučuje nedělat žádné velké nebo náhlé změny v životním rytmu a denní rutině. Rozhodně není vhodný čas začít posilovat pánevní dno v prvním trimestru těhotenství. Je dobré zvyknout si na novou situaci a pokud už je nutkání na sobě pracovat, všechno by mělo probíhat něžně a s láskou k tělu, které nosí nový život.
Vždy je důležité naslouchat svému tělu a brát ohledy na to, jak se cítí a potřebuje. V těhotenství tohle platí dva krát. Faktem je, že pevné pánevní dno je velice potřebné k tomu, abychom děťátko zdárně donosily, a cítily se dobře. Raději než o posilování ale mluvme o jeho aktivaci. Aktivovat pánevní dno se dá přirozeně, bez speciálních cviků, kdykoliv během dne – chůzi, plavání, schody. Jakákoliv fyzická činnost, i úklid domácnosti, při zapojení správného dýchání, pomáhá ke zdraví našeho pánevního dna.
Ke konci těhotenství je ale víc než kdy jindy potřeba pánevní dno relaxovat. Především ženy, které mají stažené pánevní dno, by uvolňování měly věnovat zvláštní pozornost. Aby porod běžel dobře, čípek se otvíral a miminko vstupovalo po do pánve, je důležité, aby svaly nebyly v tenzi. Pokud jsou v napětí i v běžných situacích, představte si, co s nimi asi udělá kontrakce? Stažené pánevní dno může být jednou z příčin těžkého, dlouhého, nepostupujícího porodu, který může končit sekcí. To, že tak rodí velké množství sportovkyň není náhoda – doktoři ví, že svalstvo jejich pánevního dna je tak tuhé, že touto cestou miminko neprojde. Možná kdyby byly v péči porodní asistentky nebo duly, uvolňováním v těhotenství by se operaci vyhnuly.
Uvolňovat. Ale jak?
Dobrou zprávou je, že zrelaxovat pánevní dno není až tak těžké. Nejtěžší na tom všem může být najít si pár minut pro sebe. Ideální je lehnout si na podložku, nebo na postel, zavřít oči a chvíli jenom být. Dýchat do celého bříška, uvolnit se, představit si, že se moje tělo rozpouští do podložky. Můžete střídat pozice napětí a uvolnění – vytáhnout ruce a nohy a následně povolit. Skvělý způsob je taky spojit chodila a nechat kolena spadnout do stran a v této pozici uvolněně dýchat. Poklepat stehna a hýždě, zadupat si a následně opět uvolnit taky pomáhá.
Pánevní dno uvolní taky tanec – ideálně spontánní, který si dopřejete, když vás nikdo nevidí. No a skvělým nástrojem na uvolnění nejenom pánevního dna je taky sex.
Pánevnímu dnu dělá moc dobře teplo. Kromě termoforu a deky velice doporučuji vaginální napářku.
Je skvělé myslet na celkové napětí v těle v průběhu celého dne. Především pokud máme náročnou práci, děti, milión povinností. Funguje mi pravidelně dát si tzv. stopku, kdy se na pár vteřin zastavím a podívám se na sebe zvenku – jak mi je? Jak se zrovna cítím? Nejsem ve stresu? Jak moc v napětí je moje tělo? Pokusím se alespoň pár nádechů a výdechů udělat cíleně do celé břišní oblasti a povolím všechny svaly, pustím starosti, vytáhnu ruce nad hlavu a znovu všechno povolím. Je to to nejmenší co pro sebe můžu v hektickém dni udělat, ale je to tisíckrát lepší, než nic.
Silové cvičení je také zátěž pro pánevní dno a je fajn si při závěrečném strečinku dopřát minutu uvolňujících cviků i pro tuto oblast.
Pokud máte ve zvyku zatahovat bříško, zkuste se na to zaměřit. Diktát módy a předsudků je nemilosrdný, ale naše tělo nám bude vděčné, pokud se tím nenecháme ovlyvnit. Není cílem “vyvalit pupek”, ale zaujmout aktivní postoj, kde se tělo přirozeně nese a používá svaly středu těla bez tenze a omezení.