Milá “Já jsem dnes zase nic neudělala!”
Tento příspěvek je pro tebe.
Možná právě kojíš a procházíš u toho příspěvky na Facebooku. Možná sis uloupila vteřinu pro sebe na dětském hřišti. Možná je konečně v byte ticho a ty sis sedla k šálku kávy. Možná právě sedíš na záchodě, jediném místě v baráku, kde můžeš být chvilku sama.
Je jedno jestli máš novorozence, batole, dítě v kouzelném věku dvou let, či kombinaci výše popsaného. Jedna věc je společná – bez ohledu na to, jak moc času jsme vydaly na úklid a vaření, často to večer vypadá, že jsme vůbec na nic nešáhly. Všude je nepořádek, hračky, nádobí se kupí ve dřezu a na večeři bude chleba a vajíčka.
A celý tento obrázek zkázy doprovází výčitky, pocit zklamání a neschopnosti, jak je to možné, že to nezvládám a neumím se zorganizovat. Jak se to stalo, že jsme dnes vůbec nic neudělala?
Ale udělala.
Opakuj po mne: “Udržují při životě jinou lidskou bytost.”
To je tvoje hlavní povolání. Když si ještě chodila do práce (mimo barák), očekával někdo, nebo ty sama, že se domácnost sama dá do gruntu, než se vrátíš zpátky? Péče o dítě je daleko náročnější, než jakýkoliv jiný “home office”. Řekla by jsi svému šéfovi uprostřed schůzky – sorry, já si teď odskočím hodit prádlo do pračky, ok?” Ani by tě to nenapadlo.
Stav kuchyně, ani dalších částí domu neříká vůbec nic o tom, kolik si toho dnes udělala, nebo ne. Udělala si nesmírnou hromadu neviditelné práce. Asi pěttisíckrát si miminko zvedla a zase položila. Osmkrát ho převlékla. Dvacetsedmkrát ho zachránila před úrazem. Desetkrát utišila a utřela slzičky. Nesčetněkrát kojila. Umožnila si miminku se něco nového naučit. Seznam tvých dnešních malých “uděláno” je nekonečný. Že je seznam “Udělat” ještě delší? Co z toho, co na něm je, je skutečně důležité?
Pokud si k náročné pěčí o miminko přidáme ještě hromadu položek ze seznamu “domácí práce” jenom proto, že jsme s dítětem doma, kolik času nám zbyde na péči sama o sebe? Vrátím se ještě jednou k otázce:”Kdybych teď byla v kanceláři, očekával by někdo z rodiny, že u toho stihnu ještě vyšůrovat barák?” Troufám si říct, že ne.
Když si zamestnaná žena po práci zajde na hodinu jógy a masáž, vyčítá ji někdo že měla hned běžet domu a umýt okna?
Čím náročnější je povolání, tím důležitější je psychohygiena a péče sama o sebe. Péče o dítě je co do psychické i fyzické náročnosti, a levelu spánkové deprivace, na úrovni chirurga, který je v neustálé pohotovosti. Slýcháme to z každé strany a stejně první co řešíme, když dítě usne je, kolik toho stihneme uklidit, nebo uvařit. Dejte si do seznamu úkolů položku, která vás bude sytit, bude naprosto sobecká a udělá vám dobře. A dejte si ji do seznamu hodně vysoko. Hned na druhé místo po “udržet miminko při životě”. Vyčerpat se na dřeň a vyhořet do dvou let je na mateřské strašně lehké. Nevyčerpat se a nevyhořet ale není o moc těžší – stačí si jenom uvědomit, že čistá kuchyň není důležitější, než moje chvilka s nohama nahoře a s knížkou v ruce.
Dejte mi vědět, jak se vám to daří. A pokud to náhodou čte nějaký muž, kterého žena to doma “nezvládá” a on “neví, co zase doma celý den dělala” – vemte ji prosím na chvilku miminko a pošlete ji udělat si horkou koupel. Bude vás za to milovat.